Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

WIDZISZ, SŁYSZYSZ - REAGUJ ! ŚWIATOWY DZIEŃ SPRZECIWU WOBEC BICIA DZIECI !

Data publikacji 01.05.2023

W niedzielę 30 kwietnia br. przypadał Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci. Jest on wyrazem protestu wobec przemocy kierowanej przeciw najmłodszym członkom społeczeństwa. Dzieci są najcenniejszą częścią każdej społeczności, stanowią nadzieję i przyszłość. Niestety zdarza się, że przestępcy kierują swoją złość i agresję wobec nich. Przypominamy, że tego rodzaju zachowania muszą być zwalczane z całą stanowczością, przy pełnej współpracy Policji i społeczeństwa.

Coraz częściej do takich zdarzeń dochodzi w zaciszu domu, który powinien gwarantować bezpieczeństwo. Jeżeli jesteśmy świadkami przemocy lub mamy podejrzenie, że w danym domu  może dochodzić do aktów przemocy - nie zgadzajmy się na to !
 
 „Nie mieszanie się” jest niemym przyzwoleniem na okrucieństwo ! Pamiętajmy, że najmłodsze ofiary przestępstw mogą znaleźć oparcie tylko w dorosłych!
 
Młodsze dzieci przebywają w ograniczonym kręgu najbliższych osób w domu lub przedszkolu. Z racji wczesnego wieku nie są w stanie przeciwstawić się przemocy, zakomunikować, że dzieje im się krzywda i szukać pomocy na zewnątrz. Starsze dzieci mają większe możliwości. Mogą zwrócić się o pomoc do zaufanej osoby, np. nauczyciela, zwłaszcza wtedy, kiedy oprawcą są rodzice.
 
W Polsce działa wiele infolinii pomocowych !

Podstawowym numerem, które dziecko powinno znać jest numer alarmowy 112.

Ponadto działa również ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia” – 801 120 002. Pod ten numer mogą dzwonić ofiary przemocy, czy świadkowie. Konsultanci udzielają również wsparcia i pomocy psychologicznej. Kontakt możliwy jest również mailowo (niebieskalinia@niebieskalinia.info). Dodatkowo, w poniedziałki i wtorki w godz. 17-21 dyżury pełnią prawnicy (tel. 22 666 28 50).
 
Kolejną infolinią jest Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12, skierowany do wszystkich dzieci potrzebujących pomocy. Na telefony czekają specjaliści. Kontakt możliwy jest także za pośrednictwem czatu na stronie Rzecznika Praw Dziecka (www.brpd.gov.pl).
 
Dzieci i młodzież, która doświadcza krzywdy, chce porozmawiać o swoim problemie i uzyskać pomoc może skorzystać z Telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111 lub napisać wiadomość za pośrednictwem strony www.116111.pl.
 
Pod numerem 800 080 222 działa całodobowa, bezpłatna infolinia dla dzieci i młodzieży oraz rodziców i nauczycieli. 
Na telefony czekają pracownicy Fundacji ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych: psychologowie, pedagodzy i prawnicy. Do nich mogą zgłaszać się dzieci, które czują się przygnębione, mają problemy w szkole, czy domu lub będące ofiarą przemocy. Z konsultantami można skontaktować się również przez stronę www.liniadzieciom.pl.
 
Nie bądźmy obojętni !
 
Jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie, powiadom odpowiednie służby !


Oficer Prasowy KPP w Oławie
asp.szt. Wioletta Polerowicz
Powrót na górę strony