Bieżące informacje

DZIŚ MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI

Data publikacji 16.11.2022

Tolerancja przez to, że jest tak ważną cechą życia społeczeństw, znalazła swój wyraz w konstytucyjnej zasadzie równości. „Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny".

Międzynarodowy Dzień Tolerancji został ustanowiony rezolucją ONZ i obchodzony jest na całym świecie w dniu 16 listopada.

Pamiętajmy, że istnieje wiele rodzajów dyskryminacji, m.in:

➡️ Dyskryminacja ze względu na rasę, narodowość lub pochodzenie etniczne - zachodzi wtedy, gdy ma miejsce niepożądane zachowanie związane z pochodzeniem rasowym, narodowym lub etnicznym, a jego celem lub skutkiem jest naruszenie godności osoby i stworzenie onieśmielającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery.

➡️ Dyskryminacja ze względu na płeć - wszelkie zróżnicowanie, wyłączenie lub ograniczenie ze względu na płeć, które powoduje lub ma na celu uniemożliwienie jednej z płci przyznania bądź korzystania na równi z drugą płcią z praw człowieka i podstawowych wolności w życiu politycznym, gospodarczym, społecznym, kulturalnym, obywatelskim i innych.

➡️ Dyskryminacja ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową - nierówne traktowanie, poniżanie, upokarzanie oraz molestowanie seksualne w związku z prawdziwą bądź domniemaną orientacją seksualną. Rozróżnione są trzy orientacje psychoseksualne: heteroseksualna, biseksualna i homoseksualna. W tym kontekście grupą, która zdecydowanie częściej pada ofiarą dyskryminacji są osoby homo i biseksualne.

➡️ Dyskryminacja ze względu na religię, wyznanie, światopogląd - gdy osoba traktowana jest gorzej niż inna w podobnej sytuacji ze względu na swój światopogląd; pozornie neutralny przepis, kryterium lub praktyka stawiają ją w szczególnie niekorzystnej sytuacji w porównaniu do innej, chyba że zostało to obiektywnie uzasadnione słusznym celem, a środki są odpowiednie.

➡️ Dyskryminacja ze względu na niepełnosprawność - nieuzasadnione różnicowanie sytuacji lub praw, które dotyka osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności; nierówne traktowanie, prawnie nieusprawiedliwione i nieuzasadnione obiektywnymi przyczynami. Każde tego typu działanie stanowi pogwałcenie podstawowych praw i wolności danego człowieka.

➡️ Dyskryminacja ze względu na wiek - sytuacja, gdy z powodu wieku, jesteśmy gorzej traktowani niż inni znajdujący się w takiej samej/podobnej sytuacji. Może przyjmować różne formy i dotyczyć różnych aspektów życia społecznego: zatrudnienia, dochodów, dostępu do opieki zdrowotnej, edukacji i usług finansowych, udziału w procesie decyzyjnym itd.

Jak przeciwdziałać nietolerancji, uprzedzeniom i dyskryminacji?

➡️ Traktuj innych tak, jak Ty sam chciałbyś być traktowany,
➡️ Odnoś się zawsze z szacunkiem do innych,
➡️ Nie oceniaj kogoś zbyt pochopnie, staraj się kogoś bliżej poznać,
➡️ Przeciwstawiaj się wykluczeniu kogoś z grupy,
➡️ Bądź otwarty, poznawaj inne kultury.

Tolerancja nie jest kwestią instynktu, lecz świadomości. Często pewne zachowania nietolerancyjne mogą wynikać z niewiedzy, stereotypów czy też mitów krążących w społeczeństwie, stąd tak ważne jest uwrażliwianie młodych ludzi.

Jak podkreśla ONZ, Dzień Tolerancji powinien być okazją do refleksji nad naszymi postawami wobec innych osób.

 


Oficer Prasowy KPP w Oławie
asp.szt. Wioletta Polerowicz

 

Powrót na górę strony