POŻAR DOMU JEDNORODZINNEGO - PRZYPOMINAMY JAK UNIKNĄĆ ZAGROŻEŃ
Policja oraz straż pożarna pracowały na miejscu pożaru domu jednorodzinnego, do którego doszło w piątek 9 września w miejscowości Godzikowice. Na szczęście, dzięki szybkiej reakcji sąsiadów nikt nie ucierpiał.
Dym zauważono przed godz. 10.00. Na miejsce szybko dotarły służby, jednakże jeszcze przed ich przybyciem, świadkowie zdarzenia ewakuowali z palącego się budynku jedną osobę.
Pożar wybuchł na poddaszu, strażacy by zlokalizować źródło ognia musieli rozebrać część dachu. Na miejscu pracowało 13 zastępów straży pożarnej, policja, pogotowie ratunkowe. Z uwagi na ilość wykorzystywanego sprzętu, droga w Godzikowicach była zablokowana. Decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego budynek został wyłączony z użytkowania.
Przypominamy, że przyczyny pożarów są różne. Mogą być związane z awariami urządzeń grzewczych, niewłaściwym zachowaniem dorosłych czy wypadkami spowodowanymi przez dzieci. Podejmując odpowiednie środki ostrożności w życiu codziennym, można uniknąć pewnych przyczyn pożaru.
Według statystyk Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, najczęstszymi przyczynami pożarów mieszkań są:
- nieprawidłowa praca urządzenia grzewczego,
- wypadki spowodowane nieumyślnością osób dorosłych,
- wady sprzętu i urządzeń elektrycznych, w szczególności kabli, sprzętu oświetleniowego i odbiorników (nie wliczając urządzeń grzewczych),
- przypadki podpaleń.
Warto również zwrócić uwagę na inne zagrożenia pożarowe w domu, takie jak warunki atmosferyczne (uderzenia pioruna) czy niewłaściwe użytkowanie urządzeń grzewczych gazowych (np. butli gazowej), a także nieostrożność małoletnich (np. dzieci bawiące się zapałkami lub zapalniczkami).
Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach i prostych środkach ochrony przeciwpożarowej, które mogą poprawić bezpieczeństwo każdego domu:
- zwróćmy uwagę na właściwy stan instalacji elektrycznej,
- produkty łatwopalne (butle, zbiorniki paliwa itp.) trzymajmy z dala od wszelkich źródeł ognia,
- regularnie sprawdzajmy szczelność przewodu kominowego i usuwajmy sadzę,
- nie przechowujemy opału w pobliżu kominka,
- zainstalujmy w swoim domu czujniki dymu i tlenku węgla – zaalarmują w przypadku niebezpieczeństwa,
- kupmy gaśnicę i umieśćmy w łatwo dostępnym miejscu. Przy piecu warto postawić dodatkową.
- nie blokujmy korytarzy meblami i gadżetami – dom musi mieć również bezpieczną ścieżkę ewakuacyjną.
Ogień to żywioł, który powoduje duże szkody i może być śmiertelny. Oprócz zniszczeń mienia może także poważnie zaszkodzić zdrowiu domowników. Aby uchronić się przed zagrożeniem pożarowym, wystarczy kierować się zdrowym rozsądkiem.
Oficer Prasowy KPP w Oławie
asp.szt. Wioletta Polerowicz
tel. 605 316 497