OSZUŚCI NADAL AKTYWNI - SENIORZE BĄDŹ CZUJNY I CHROŃ SWOJE PIENIĄDZE !
Pomimo licznych apeli i kampanii społecznych, nadal nie udaje się całkowicie uniknąć oszustw metodą „na wnuczka", "policjanta" czy też "pracownika administracji" lub "inkasenta". Komenda Powiatowa Policji w Oławie przypomina jak uniknąć oszustwa i ochronić oszczędności swojego życia.
Sprawcy tego typu oszustw są zatrzymywani dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukani. Pamiętajmy, że oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, gdzie wybierają osoby o imionach często występujących u osób starszych. Rozmowa zazwyczaj prowadzona jest w taki sposób, aby rozmówca wierzył, że rozmawia z kimś z rodziny i sam wymienia jego imię oraz inne dane, pozwalając przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmowę. Dzwoniący podczas rozmowy prosi o pilną pożyczkę, stosując różnorodne historie dotyczące zagrożenia życia i zdrowia.
PAMIĘTAJMY !! Sprawcy oszustw wykonując połączenie telefoniczne próbują wywrzeć na rozmówcy presje czasu, wpływają na emocje, nie dają chwili na zastanowienie się lub sprawdzenie podanych informacji. Przekonują ofiary, że ich pieniądze pomogą uratować osobę lub np. pomogą w schwytaniu przestępców. Przestępcy podający się za funkcjonariuszy policji często też grożą konsekwencjami prawnymi, jeśli ich rozmówca nie będzie współpracował. Zawsze po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają z wyłudzonymi pieniędzmi.
Co musisz zrobić, żeby nie stać się ofiarą oszustów?
- zachowaj ostrożność – jeśli dzwoni ktoś, kto podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń - nie daj się zmanipulować i wpłynąć na swoje emocje!
- nie mów nikomu, szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je trzymasz‼
- zadzwoń (najlepiej za pomocą telefonu komórkowego, jeśli rozmowa z oszustem prowadzona była przez telefon stacjonarny) do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosi o pomoc, faktycznie jej potrzebuje – sytuacja jaka Cię spotkała nie może być tajemnicą‼
- jeśli rozmówca proponuje Ci potwierdzenie autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112- PAMIĘTAJ ze jest to numer alarmowy, pod którym nie uzyskasz informacji o danych funkcjonariuszy policji!
Zanim zadzwonisz pod jakikolwiek numer sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę! Odczekaj chwilę i zadzwoń na pobliską jednostkę lub poproś sąsiada o kontakt z policją!
- nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom ! Po pieniądze, w swoim imieniu fałszywi krewni zawsze przysyłają jakiegoś oszusta !
- nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów !
Prawdziwi funkcjonariusze Policji NIGDY !! telefonicznie nie informują osób postronnych o prowadzonych przez siebie działaniach. Policjanci NIGDY !! przez telefon nie wypytują o oszczędności oraz miejsce ich przechowywania. NIGDY !! nie proszą o przekazanie pieniędzy osobom postronnym lub o pozostawienie ich we wskazanym miejscu.
W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny, czy też prawdziwy funkcjonariusz tylko oszust prosimy o natychmiastowe powiadomienie policji pod nr telefonu 112 lub 47 87 27 200
Pamiętajmy. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych przed metodami działania oszustów, którzy cały czas są aktywni i pod coraz to nowymi pretekstami próbują oszukać nie tylko seniorów. Nie pozwólmy, aby nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia.
p.o. Oficera Prasowego KPP w Oławie
st.asp. Wioletta Polerowicz
tel. 605 316 497