KARTA ROWEROWA - JAKIE DAJE UPRAWNIENIA I KOMU JEST POTRZEBNA ?
Większość dzieci posiada rowery z których w okresie wiosennym i letnim chętnie korzystają. Aby jednak mogły bezpiecznie poruszać się po drodze, muszą nabyć odpowiednią wiedzę i umiejętności. Chociaż wielu osobom może się wydawać, że karta rowerowa to już przeżytek, wcale tak nie jest. Jest ona potrzebna dzieciom, jeśli chcą jeździć po drogach, jeśli jej nie posiadają - nie mogą same poruszać się na rowerze
Niepełnoletni rowerzysta, który ukończył 10 lat, może poruszać się rowerem po drogach publicznych samodzielnie wyłącznie wtedy, kiedy posiada kartę rowerową ! Jeśli jej nie ma, nie może korzystać z drogi, z jezdni, ścieżki rowerowej czy też chodnika na rowerze. Co gorsza, zgodnie z prawem, nawet pod opieką osoby dorosłej. Dokument ten wydaje nieodpłatnie dyrektor szkoły, która zorganizowała kurs zakończony egzaminem.
Niezależnie od wieku, może jedynie jeździć swobodnie i bez opieki po strefie zamieszkania.
Przypominamy, że osoby do 10 roku życia na rowerze to formalnie piesi. Nie mogą więc korzystać ze ścieżek rowerowych.
Przywilej jazdy na rowerze bez karty rowerowej mają dzieci, które nie ukończyły 10 roku życia. One mogą korzystać z chodnika pod opieką osoby dorosłej. Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat.
Kartę rowerową potrzebuje osoba niepełnoletnia, powyżej 10 roku życia, jeśli ma zamiar przemieszczać się samodzielnie przy pomocy hulajnogi elektrycznej. Zamiast karty może używać także prawa jazdy, np. AM, A1 czy B1.
Od 15 roku życia karta rowerowa uprawnia do poruszania się pojazdem zaprzęgowym, a od 17 roku życia pozwala przewozić rowerem inne osoby, jeździć rowerem wieloosobowym lub kierować rikszą.
Przypominamy, że z konsekwencjami mogą się liczyć rodzice dziecka, które uczestniczy w wypadku komunikacyjnym, a jechało samodzielnie bez karty rowerowej. Może się okazać, że nie otrzyma odszkodowania.
Osoba pełnoletnia nie musi posiadać karty rowerowej podczas jazdy po drodze publicznej, co nie zwalnia jej z obowiązku przestrzegania przepisów prawa wynikających z "kodeksu drogowego" i odpowiedzialności za popełnione wykroczenia.
Nie lekceważmy przepisów – karta rowerowa to wyposażenie dziecka w wiedzę i umiejętność poruszania się po drogach, które przekłada się na bezpieczeństwo dzieci i innych uczestników ruchu drogowego. Jest to również test dla rodziców. Podejście „przecież i tak nikt tego nie sprawdza” to przyzwolenie na lekceważenie przepisów i przede wszystkim narażanie naszych dzieci na niebezpieczeństwo!!!
p.o. Oficera Prasowego KPP w Oławie
st.asp. Wioletta Polerowicz
tel. 605 316 497