Sprawca przemocy domowej w trakcie interwencji znieważył policjantkę i groził jej pozbawieniem życia. Sąd ukarał mężczyznę rocznym ograniczenem wolności.
53-letni obywatel Ukrainy, za znęcanie się nad konkubiną i za znieważenie policjantki oraz groźbę pozbawienia jej życia, został ukarany przez sąd łączną karą jednego roku ograniczenia wolności, nakazem opuszczenia mieszkania zajmowanego wspólnie z konkubiną zakazem zbliżania się do niej. Ponadto, mężczyzna został zobowiązany przez sąd do wpłaty wskazanej kwoty na konto policjantki, tytułem zadośćuczynienia.
W pierwszej dekadzie października br. dyżurny oławskiej policji otrzymał zgłoszenie o awanturze domowej w jednym z mieszkań w Jelczu-Laskowicach. Po zebraniu niezbędnych informacji, funkcjonariusz wysłał na miejsce patrol mundurowych. Okazało się, że nietrzeźwy 53-latek, po powrocie do domu wszczął awanturę, w trakcie której wulgarnie wyzywał konkubinę, krzyczał do niej, szarpał ją za ubranie, popychał i i bił . Przed przyjazdem policji oprawca uciekł z mieszkania. Funkcjonariusze po rozmowie z pokrzywdzoną kobietą "przeczesali" pobliski teren i znaleźli sprawcę przemocy. Mężczyzna został zatrzymany, miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Po wylegitymowaniu zatrzymanego, okazało się, że posiada on zakaz zbliżania się do konkubiny, wydany przez oławską prokuraturę. 53-latek w toku interwencji zachowywał się bardzo agresywnie, w trakcie doprowadzania do komendy znieważył policjantkę i skierował pod jej adresem groźbę pozbawienia życia.
Po wytrzeźwieniu, z podejrzanym przeprowadzono czynności procesowe, przedstawiono mu zarzut znęcania się nad konkubiną i zarzut znieważenia funkcjonariusza publicznego podczas i w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych.
Za popełnione przestępstwa sąd wymierzył mu, łączną karę roku ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonania nieodpłatnej , kontrolowanej pracy na cel społeczny, orzekł również nakaz opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzoną na okres roku i na ten sam okres zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej. Na rzecz pokrzywdzonej policjantki, sąd orzekł nawiązkę pieniężną, którą podejrzany musi zapłacić w ramach zadośćuczynienia.
Przypominamy !
art. 231a kk "Z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych funkcjonariusz publiczny korzysta również wtedy, jeżeli bezprawny zamach na jego osobę został podjęty z powodu wykonywanego przez niego zawodu lub zajmowanego stanowiska".
Za znieważenie policjanta grozi kara pozbawienia wolności do 1 roku, a za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego do lat 3.
Oficer Prasowy KPP w Oławie
podinsp. Alicja Jędo