Bieżące informacje

Międzynarodowy Dzień bez Przemocy !

Data publikacji 01.10.2021

Międzynarodowy Dzień bez Przemocy ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w dniu 15 czerwca 2016 roku. Święto obchodzone jest corocznie 2 października, w dniu urodzin propagatora pacyfizmu M. Gandhiego.

Przemoc w rodzinie nadal jest jednym z najpoważniejszych zjawisk patologicznych. Wpływa negatywnie na rozwój dzieci i powoduje zaburzenia więzi rodzinnych. Ofiary ze strachu przed sprawcą, czy ze wstydu przed sąsiadami boją się o tym mówić. Czasami nawet przez lata biernie znoszą sytuacje panującą w rodzinie. Pamiętajmy, że przemoc to nie tylko bicie, krzyki czy wyzwiska. Przemoc to również agresywne zachowania, które budzą poczucie zagrożenia takie jak m.in. wyśmiewanie, kopanie, szarpanie, popychanie, wyzwiska, kontrolowanie, groźby, narzucanie własnych racji oraz zaniedbanie i przemoc seksualna. Ofiary dotknięte przemocą boją się zgłaszać przestępstwo. Stosowanie przemocy staje się więc tajemnicą.

Przemoc w różnych formach dotyka również środowisko szkolne. Mówimy wtedy o tzw. przemocy rówieśniczej, do której może dochodzić na terenie szkoły, w drodze do szkoły lub ze szkoły, za pośrednictwem telefonu, Internetu, gier lub różnego rodzaju komunikatorów.

Pomoc osobom krzywdzonym to trudny i długotrwały proces. Nie bójmy się reagować. Nie pozwólmy, by często słyszane słowa takie jak cyt. „w sprawy rodzinne nie należy się wtrącać”, „ brudy pierze się we własnym domu”, „dziecko sąsiadów krzyczy i płacze bo jest po prostu niegrzeczne”, „ja na nikogo nie będę donosił”, „mnie w szkole też zaczepiali, nie robiłem z tego afery” itp. odsuwały nas od problemu. Przemoc domowa czy rówieśnicza poprzez takie myślenie i bierność otoczenia jest dla niektórych tragiczną codziennością.

ZAPAMIĘTAJMY: Przemoc ze strony partnera lub innej bliskiej osoby jest przestępstwem. Nikt nie ma prawa bić, krzyczeć, grozić, upokarzać, wyśmiewać ani w żaden inny sposób naruszać praw drugiego człowieka.

REAGUJMY!

- Policja - tel. alarmowy 112

- Fundacja NON LICET, Wrocław – bezpłatne konsultacje dla rodziców i opiekunów – wsparcie w czasie pandemii tel. 572 108 352,

- Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 116 111

- Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” – infolinia 800 12 00 02 czynna cała dobę (www.niebieskalinia.onfo),

- Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Oławie – tel. 512 125 050, 508 719 706,

- Telefon zaufania do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Oławie – 71 313 25 17,

 

p.o. Oficera Prasowego KPP w Oławie
st.asp. Wioletta Polerowicz

Powrót na górę strony