Bieżące informacje

"Czarna niedziela" na drogach powiatu oławskiego -dwa śmiertelne wypadki. Policjanci apelują o ostrożność na drogach !

Data publikacji 13.09.2021

Wczoraj, tj. 12 września br. na drogach powiatu oławskiego doszło do dwóch śmiertelnych wypadków . Pierwszy miał miejsce na autostradzie A-4, na wysokości Oleśnicy Małej, gdzie 41-letni kierowca zasnął za kierownicą i uderzył w tył naczepy samochodu ciężarowego – zginął na miejscu. Drugi miał miejsce w Oławie, na K-94 przy ul. Opolskiej. Kierujący, najprawdopodobniej nie zachował należytej prędkości i na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem. W efekcie dachowania znalazł się w przydrożnym rowie – zginął na miejscu. Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę za kierownicą.

Tuz przed godz. 06.00 rano dyżurny oławskiej komendy otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym, do którego doszło na 186.720 km autostrady A-4 . Z wstępnych ustaleń policji wynika, że kierujący samochodem osobowym marki Skoda Octavia, 41-letni mężczyzna, jadąc w kierunku Wrocławia, zasnął za kierownicą, w wyniku czego stracił panowanie nad samochodem i czołowo uderzył w poprzedzającą go naczepę samochodu ciężarowego. Mężczyzna poniósł śmierć na miejscu. Jego żona, z ogólnymi potłuczeniami została zabrana do szpitala. Do drugiego wypadku doszło po godz. 16.00 na drodze K-94 w Oławie przy ul. Opolskiej. Z wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący samochodem osobowym marki VW Sharan, 36-letni obywatel Ukrainy, jadąc ul. Opolską w kierunku Godzikowic, nie dostosował prędkości do warunków ruchu i i na łuku jezdni stracił panowanie nad pojazdem. W wyniku czego zjechał na przeciwległy pas ruchu , następnie na pobocze i dachując znalazł się w rowie. Kierowca poniósł śmierć na miejscu. Pasażerka auta, 35-letnia obywatelka Ukrainy wyszła z wypadku, bez większych obrażeń.

Na miejscu obu wypadków pracowali policjanci z grupy dochodzeniowo-śledczej i technik kryminalistyki pod nadzorem prokuratora. Funkcjonariusze zabezpieczali ślady, przesłuchiwali świadków zdarzeń celem ustalenia dokładnych okoliczności zaistniałych tragedii.

Trzecie zdarzenie drogowe, nie tak tragiczne w skutkach, ale również niebezpieczne miało miejsce przed godz. 19.00, także na drodze K-94 w Oławie. Policjanci będący na miejscu wypadku ustalili, że 73-letni mmieszkaniec Oławy, kierujący samochodem osobowym Opel Astra, jadąc od strony Stanowic nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu, prawidłowo jadącej na rowerze po oznakowanej drodze rowerowej, 13-letniej mieszkance gminy Oława.

W wyniku zdarzenia dziewczynka z ogólnymi potłuczeniami została przewieziona do szpitala we Wrocławiu, celem dalszej diagnostyki.

Oławscy policjanci apelują o rozwagę i bezpieczeństwo w czasie jazdy po drogach. Przypominają kierowcom, jak przygotować się do podróży, zwłaszcza tej dalekiej.

Niezależnie od tego, dokąd się wybieramy, należy wcześniej właściwie przygotować się do podróży, zwłaszcza jeśli zaplanowaliśmy dłuższą wyprawę. Oto kilka ważnych informacji porad, które warto wziąć pod uwagę zanim wyruszymy w trasę.

1. Przygotuj się. Przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić dwa razy, czy na pewno spakowane zostały najpotrzebniejsze rzeczy, zwłaszcza wtedy, gdy np. wybieramy się w długą podróż. Należy pamiętać także o odpowiednim zabezpieczeniu domu. Warto porosić bliską osobę, by podczas naszej nieobecności odbierała pocztę i od czasu do czasu zaglądała do mieszkania. Zmniejszy to z pewnością stres, który często towarzyszy dłuższym wyprawom.

2. Bądź wypoczęty. Należy pamiętać, że długa podróż może okazać się bardzo wyczerpująca, zwłaszcza przy dużym natężeniu ruchu drogowego. Dlatego zarówno kierowca, jak i pasażerowie powinni być wypoczęci. Osoba prowadząca pojazd musi być wyspana i skoncentrowana, natomiast zrelaksowani pasażerowie pozwolą jej na zmniejszenie poziomu stresu w aucie.

3. Właściwie się zapakuj. Przeładowany samochód to nie jest dobre rozwiązanie na trasę. Przed wyjazdem warto zastanowić się, jakie rzeczy będą nam faktycznie potrzebne i z czego będziemy korzystać. Niewłaściwie zabezpieczone rzeczy mogą stanowić zagrożenie dla pasażerów oraz innych pojazdów na drodze. Dobrym rozwiązaniem może okazać się bagażnik dachowy, który ułatwi lepsze rozłożenie bagaży.

4. Sprawdź trasę. Choć obecnie sporo z nas korzysta z GPS, warto przed wyjazdem sprawdzić dokładnie trasę przy pomocy map tradycyjnych, czy internetowych. Dzięki temu możemy obliczyć czas jazdy, zaplanować ewentualne postoje i uniknąć nerwowych sytuacji podczas podróży.

5. Jedź etapami. Według zaleceń różnych organizacji do spraw bezpieczeństwa drogowego dłuższe trasy należy podzielić na krótsze odcinki. Przerwy powinny być robione najrzadziej co kilka godzin. Wpływają one na lepszą koncentrację kierowcy oraz dają mu szansę na chwilowy odpoczynek od jazdy samochodem. Pasażerowie również mogą na tym skorzystać, gdyż podczas przerwy mogą spokojnie zjeść posiłek, czy chociażby rozprostować nogi.

6. Zmieniajcie się za kierownicą. Jeżeli istnieje taka możliwość osoby prowadzące auto powinny co jakiś czas się zmieniać. Kiedy drugi kierowca przejmuje kierownicę, pierwszy może odpocząć i zregenerować siły.

7. Zadbaj o serwis i przegląd samochodu. Mimo że współczesne samochody są wysoce niezawodne, warto pamiętać, że awaria może przytrafić się każdemu. Spowodowane tym dodatkowe wydatki, czy dłuższy postój mogą dostarczyć sporo nerwów. Aby uniknąć tego typu sytuacji, należy dokładnie sprawdzić stan samochodu, a w ramach tego także stan opon, jeszcze przed wyjazdem.

8. Korzystaj z pasów awaryjnych tylko w ostateczności. Warto pamiętać, że pasy te służą jedynie awaryjnym postojom, ale nie gwarantują bezpieczeństwa. Należy założyć wtedy kamizelkę odblaskową i włączyć światła awaryjne, a pasażerów przeprowadzić w bezpieczne miejsce za barierę zderzeniową. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zatrzymanie się na najbliższej stacji benzynowej - o ile istnieje taka możliwość.

9. Sprawdź opony. Przed podróżą należy sprawdzić stan naszych opon, nie tylko pod kątem zużycia bieżnika. Warto zweryfikować, czy poziom ciśnienia jest właściwie dobrany do obciążenia pojazdu.  Jeżeli holujemy za sobą przyczepkę kempingową lub łódź, należy także sprawdzić opony przyczepy, a ponadto również mechanizm mocowania, czy obwód elektryczny.

10. Podróżuj w pasach bezpieczeństwa. One najczęściej ratują życie kierowcy i pasażerów 

11. Nie wsiadaj za kierownicę po spożyciu alkoholu lub środków odurzających. Nie przestrzegając tej zasady narażasz na utratę zdrowia i życia nie tylko siebie, ale również osoby tobie najbliższe i innych uczestników ruchu drogowego.

 

Oficer Prasowy KPP w Oławie
podinsp.. Alicja Jędo

Powrót na górę strony