Policyjny nakaz opuszczenia mieszkania dla mężczyzny stosującego przemoc względem partnerki
Mundurowi z oławskiej jednostki zatrzymali 42-latka, który znęcał się nad partnerką, a podczas zatrzymania miał przy sobie narkotyki. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu i dzięki uprawnieniom nadanym policjantom, został odseparowany od domowników. Podczas zatrzymania policjanci znaleźli w jego mieszkaniu krzew konopi. O dalszym losie mężczyzny zdecyduje sąd, grozi mu kara do 5 lat więzienia.
W środę 25 czerwca br. około godziny 8:40 dyżurny oławskiej jednostki Policji został powiadomiony o przemocy domowej, jaką stosuje mieszkaniec Oławy względem partnerki.
Natychmiast na miejsce pojechali policjanci z patrolówki, którzy ustalili, że przebywający w mieszkaniu 42-latek od kilkunastu miesięcy znęca się fizycznie i psychicznie nad swoją 29-letnia konkubiną. Mężczyzna wszczynał awantury domowe, podczas których wyzywał kobietę słowami wulgarnymi, a także szarpał ją i popychał, czym doprowadził do złamania jej ręki.
Mundurowi natychmiast podjęli działania i zatrzymali 42-latka, który dzięki zapisom ustawy „antyprzemocowej”, po nocy spędzonej w policyjnym areszcie otrzymała nakaz opuszczenia wspólnie zajmowane mieszkanie oraz zakaz zbliżania się do jego otoczenia.
Ponadto, podczas dalszych czynności, w mieszkaniu zatrzymanego policjanci ujawnili krzewy konopi.
Mężczyzna za popełnione przez siebie przestępstwa odpowie przed sądem. Za przemoc względem partnerki grozi mu kara do 5 lat więzienia.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami policjanci mają możliwość wydać wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Te nakazy lub zakazy mogą być wydane łącznie i obowiązują od momentu ich wydania.
Przypominamy!
Przemoc w rodzinie może dotyczyć każdego, niezależnie od pochodzenia, statusu materialnego, wieku, płci czy wykształcenia. Może przybierać formy przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej oraz ekonomicznej. Wszystkie te formy mogą występować jednocześnie albo niezależnie od siebie.
Apelujemy!
- Nie toleruj! Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych.
- Zareaguj! Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań - przemoc się powtórzy.
- Powiadom! Jeżeli wiesz, że osobie z twojego otoczenia dzieje się krzywda, nie czekaj! Powiadom Policję, Straż Miejską lub najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej- nie zwlekaj z pomocą. To osoby, które wiedzą, jak pomóc. Pamiętaj, że jeśli nie reagujesz to... akceptujesz.
asp. szt. Wioletta Polerowicz
Rzecznik Prasowy KPP w Oławie