Zakaz zbliżania się i kontaktowania z osobą doznającą przemocy oraz nakaz opuszczenia mieszkania dla sprawcy przemocy w rodzinie
Mundurowi z oławskiej komendy kolejny raz skorzystali z uprawnień, jakie daje im ustawa antyprzemocowa, i wydali zakaz zbliżania się oraz jakiegokolwiek kontaktowania się z osobą doznającą przemocy, a także nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania wobec mieszkańca Oławy, który stosował przemoc wobec swojej partnerki.
Zgłoszenie o przemocy domowej wpłynęło do dyżurnego kilka dni temu. Zawiadomienie złożyła była partnerka 41-latka, wskazując, że mężczyzna wszczynał awantury, używał wobec niej wulgaryzmów, krytykował ją, szarpał, popychał i groził pozbawieniem życia.
Po zatrzymaniu mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Następnego dnia dzielnicowi zastosowali wobec niego środki ochronne: nakaz opuszczenia mieszkania, zakaz zbliżania się do niego i jego otoczenia, zakaz kontaktowania się z ofiarą przemocy – obowiązujące przez 14 dni.
Po opuszczeniu mieszkania mundurowi wskazali mężczyźnie miejsca, w których może uzyskać tymczasowe schronienie.
Przypominamy: na podstawie ustawy antyprzemocowej z 30 listopada 2020 r., Policja i Żandarmeria Wojskowa mogą wydać natychmiastowy nakaz opuszczenia mieszkania oraz zakaz zbliżania się, jeśli sprawca stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników. Nakaz obowiązuje przez 14 dni, ale na wniosek osoby pokrzywdzonej może zostać przedłużony przez sąd.
Aby skutecznie przeciwstawić się przemocy fizycznej i psychicznej, należy pozwolić sobie pomóc. Każda osoba, która padła ofiarą takich zachowań, może liczyć na wsparcie policjantów oraz innych placówek świadczących pomoc.
Ważne również jest, aby na przemoc domową reagowali także sąsiedzi oraz bliscy ofiar. Przełam strach – reaguj! Pomoc jest dostępna.
Wspierajmy osoby dotknięte przemocą i nie bądźmy obojętni – jeden sygnał może uratować życie.
asp.szt. Wioletta Polerowicz
Rzecznik Prasowy KPP w Oławie