Bezpieczny Lany Poniedziałek
Święta Wielkanocne to przede wszystkim czas odpoczynku i spotkań w gronie rodzinnym. Ten okres nierozerwalnie związany jest też z tradycją oblewania wodą w Poniedziałek Wielkanocny. Niestety, często kultywowanie tej tradycji zmienia się w z zwykłe wybryki chuligańskie młodych ludzi. O to, by nieodpowiedzialna zabawa nie spowodowała zagrożenia, dbać będą policjanci patrolujący ulice, place i osiedla.
Nie powinniśmy jednak zapominać o przysługującym każdej osobie prawie do zakwestionowania chęci uczestnictwa w tej tradycji. Polewanie wodą zdecydowanie powinno mieć swój umiar i charakter symboliczny, a nie przysparzać zbędnego problemu. Trzeba mieć bowiem świadomość, że taka zabawa może skutkować przykrymi konsekwencjami!
Pamiętajmy, że każdy ma prawo odmówić udziału w tej tradycji – nie wolno zmuszać innych do oblewania wodą, oblanie przypadkowych przechodniów może skutkować roszczeniami z tytułu zniszczonego mienia – za szkody materialne odpowiadają rodzice nieletnich, rzucanie woreczkami z wodą w pojazdy to poważne zagrożenie w ruchu drogowym – kierowca może stracić panowanie nad pojazdem!
Odpowiedzialność prawna:
➡️ dzieci do lat 10 – odpowiedzialność spoczywa na rodzicach,
➡️ osoby w wieku 10–13 lat – mogą odpowiadać za demoralizację,
➡️osoby w wieku 13–17 lat – ich sprawy kierowane są do sądu rodzinnego,
➡️powyżej 17. roku życia – pełna odpowiedzialność karna jak osoba dorosła.
W Lany Poniedziałek policjanci będą stanowczo reagować na wszelkie przejawy chuligaństwa.
Dbajmy o to, aby tradycja była powodem do uśmiechu, a nie zagrożeniem.
asp.szt. Wioletta Polerowicz
Rzecznik Prasowy KPP w Oławie