Bieżące informacje

Ukradli kartę płatniczą i płacili nią za zakupy - odpowiedzą za kradzież z włamaniem!

Data publikacji 19.03.2025

Kryminalni z Komisariatu Policji w Jelczu-Laskowicach zatrzymali trzy osoby, które posługując się skradzioną kartą płatniczą, dokonywały transakcji zbliżeniowych w lokalnych sklepach, głównie na zakup alkoholu. Teraz dwóm podejrzanym grozi kara do 10 lat więzienia, a trzeciemu – działającemu w warunkach recydywy – nawet do 15 lat.

13 marca funkcjonariusze zatrzymali 40-letnią kobietę oraz dwóch mężczyzn w wieku 28 i 31 lat. Jak ustalili śledczy, 11 stycznia br., z uwagi na awarie samochodu, mieszkanka powiatu oławskiego zatrzymała się w kompleksie leśnym, na terenie gminy Jelcz Laskowice.

Z "pomocą" przyszli jej dwaj mieszkańcy powiatu namysłowskiego i mieszkaniec powiatu oleśnickiego, którzy wykorzystując chwilowa nieuwagę kobiety, z samochodu który uległ awarii, ukradli jej torebkę. 

Jeszcze tego samego dnia, na terenie powiatu namysłowskiego 40-letnia kobieta i jej dwaj koledzy w wielu 28 i 31-lat skorzystali z karty znajdującej się w torebce, jak ze swojej. Zatrzymali dokonali 11 transakcji zbliżeniowych na łączną kwotę niespełna 700 złotych.   

Zatrzymani usłyszeli zarzuty związane z kradzieżą karty płatniczej, a następnie posłużeniem się nią przy transakcjach zbliżeniowych, a tym samym, włamania się na rachunek bankowy właścicielki karty w celu dokonania płatności za określony towar. Za kradzież z włamaniem, zgodnie z obowiązującymi przepisami zatrzymanej 40-latce i jej 28-letniemu koledze grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

31-latek dopuścił się przestępstwa w warunkach tzw. "recydywy", czyli powrotu do przestępstwa, przez co jego kara będzie wyższa - grozi mu aż do 15 lat więzienia. 

Apelujemy, aby w przypadku utraty czy kradzieży dokumentów, karty bankomatowej jak najszybciej poinformować placówkę bankową lub inną instytucję, która wydała dokument. W takich przypadkach dużą rolę odgrywa czas. Pamiętajmy, aby nie zapisywać na kartach bankomatowych kodów PIN oraz nie nosić ich razem z kartą. 

Nie pozwólmy, aby nieuczciwy znalazca pozbawił nas oszczędności czy posłużył się naszymi dokumentami. W przypadku, kiedy znajdziesz dokument należący do innej osoby, jeżeli jest to możliwe, niezwłocznie zwróć go właścicielowi. W innym wypadku zwróć go do urzędu, który dokument wydał w celu jego unieważnienia lub do najbliższego urzędu miasta czy gminy lub jednostki Policji.

Zachęcamy do zapoznania się informacjami oraz poradami na stronie System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.


asp.szt. Wioletta Polerowicz 
Rzecznik Prasowy KPP w Oławie 

Powrót na górę strony