Światowy Dzień Praw Konsumenta - chrońmy się przed nieuczciwymi sprzedawcami!
Światowy Dzień Praw Konsumenta, choć „świętowany” jest w wielu krajach pod różnymi hasłami, ma jeden wspólny cel: uświadomić wszystkim osobom, że odpowiedni poziom ochrony konsumenta przyczynia się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa i sprawiedliwości w społeczeństwie.
Światowy Dzień Praw Konsumenta to dzień nas wszystkich, bo wszyscy jesteśmy konsumentami, którzy na co dzień korzystają z różnych rodzajów usług.
Najczęściej jednak ofiarami nieuczciwych sprzedawców usług padają seniorzy. Trudne do zrozumienia umowy, mała czcionka, nagabywanie przez akwizytora, oferowanie seniorom usług, z których nigdy nie będą korzystać – to główne problemy, z którymi zgłaszają się do UOKiK osoby starsze. Bardzo często seniorom sprzedaje się produkty i usługi niedopasowane do ich potrzeb. Przykładem jest chociażby gromadzenie danych w tzw. chmurze. Zdarza się, że przedstawiciele handlowi, zatajają tożsamość przedsiębiorcy, dla którego pracują. Seniorzy nie są również informowani o tym, że mają prawo do rezygnacji z takich usług.
Przypominamy o sześciu najważniejszych zasadach rozsądnego konsumenta:
1. Nie kupuj bez namysłu
Reklamy cieszą nie tylko oko ale i obiecują niesamowite rzeczy - „Tylko w naszych naczyniach ugotujesz obiad 3 razy szybciej" – zanim kupisz, zweryfikuj informacje. Skonsultuj zakup z rodziną, poproś o wyszukanie parametrów oferowanych produktów w internecie. Bardzo często osoby są wprowadzane w błąd, co do cech oferowanych towarów – produkty nie są warte swojej ceny i nie mają reklamowanych właściwości.
2. Nie wierz w darmowe prezenty
„Zapraszamy na pokaz, dla każdej osoby atrakcyjny upominek" – uważaj, ponieważ może się okazać, że aby go dostać, będziesz musiał kupić kosztowny produkt, a rzekomo darmowa wycieczka może być połączona z kilkugodzinną sprzedażą naczyń do gotowania.
3. Nie daj sobie wmówić, że nie masz prawa
„Nie może pan/pani odstąpić od umowy" – sprzedawca, który tak twierdzi, łamie twoje prawa konsumenckie. Umowa zawarta w domu czy na pokazie to szczególny rodzaj transakcji – w takiej sytuacji masz więcej praw. Pamiętaj: możesz odstąpić od umowy, ale masz na to 14 dni od otrzymania produktu. Wyślij towar na własny koszt za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Oświadczenie o odstąpieniu od umowy nadaj najlepiej osobnym listem, a produkt wyślij w oddzielnej paczce.
4. Bądź uważny – nie daj się manipulacji
„Proszę odstąpić od umowy za tydzień, bo wtedy będzie osoba, która jest upoważniona do odbioru" – gdy zastosujesz się do takiej instrukcji, może się okazać, że przekroczysz termin na odstąpienie od umowy. Pamiętaj: zawsze zweryfikuj zapewnienia sprzedawcy. Masz 14 dni na rezygnację z zakupów.
5. Nie ulegaj namowom
„Tylko dziś jest taka promocja, Ten sprzęt jest w wyjątkowej cenie tylko u nas" – pamiętaj, sprzedawcy wykorzystują wiele sztuczek, które mają skłonić cię do kupna produktu, nawet jeżeli go nie potrzebujesz. Jeżeli produkt jest dostępny dziś, pewnie będzie w ofercie również jutro. Daj sobie czas na przemyślenie decyzji i skontaktuj się ze sprzedawcą następnego dnia, jeżeli rzeczywiście chcesz kupić dany produkt.
6. Pamiętaj, że nie jesteś sam
Skontaktuj się z rzecznikiem konsumentów lub oddziałem Federacji Konsumentów w swoim miejscu zamieszkania, jeżeli nie wiesz, jak napisać reklamację lub odstąpienie od umowy.
Poradę uzyskasz także: telefoniczne pod numerem 801 440 220 (opłata zgodna z cennikiem operatora) w godz. 08:00-18:00 od poniedziałku do piątku lub e-mailowo pod adresem porady@dlakonsumentow.pl. Zdarza się, że osoby starsze, nie mają świadomości, że zawierają umowę z przedsiębiorcą zarejestrowanym w innym kraju. W takich przypadkach bezpłatnie pomaga Europejskie Centrum Konsumenckie, należące do ECC-Net - tel. 22 55 60 118, info@konsument.gov.pl.
Zapoznajmy osoby starsze w swojej rodzinie z poradnikiem dotyczącym zawierania umów z akwizytorem lub telemarketerem. Odbierasz telefon od pana z elektrowni lub telekomunikacji z rzekomo tańszą ofertą? Przedstawiciel gazowni odwiedza cię w domu, bo chce wymienić liczniki? Twierdzi, że chce przedłużyć umowę? Uważaj, bo możesz zmienić sprzedawcę tych usług i płacić więcej.
Jeżeli konsultant mówi szybko, nie odpowiada na pytania, jaką firmę reprezentuje, nie kontynuuj rozmowy - odłóż słuchawkę.
Nie podpisuj żadnych dokumentów – zawsze wcześniej skonsultuj je z rodziną, czy sąsiadami.
Jesteś w sanatorium i idziesz na pokaz, na którym sprzedaje się naczynia, materace, urządzenia paramedyczne? Nie ulegaj presji i namowom, aby coś kupić !!! Jeżeli już to zrobiłeś, to pamiętaj, że masz 14 dni na to, aby odstąpić od takiej umowy, co oznacza, że rezygnujesz z zakupów. Bez kosztów.
W Oławie Powiatowy Rzecznik Konsumentów i Pełnomocnik ds. Pacjenta przyjmuje interesantów w Starostwie Powiatowym w Oławie w pokoju w pokoju nr 8A, budynek A (parter), tel. 71-301-15-08.
Jeśli nie wiesz, czy w Twojej miejscowości jest dostępny Rzecznik ds. Konsumentów zawsze możesz udać się do swojego dzielnicowego, który służy pomocą.
asp.szt. Wioletta Polerowicz
Rzecznik Prasowy KPP w Oławie