Pamiętajmy o bezpieczeństwie podczas kuligów
Zima i sprzyjające jej warunki pogodowe to nie tylko radość dla narciarzy, to także możliwość organizacji kuligów. Kuligu jest świetnym pomysłem, który należy zaplanować z głową, by nie skończył się tragedią. Przykład z miejscowości Myślibórz (woj. łódzkie) pokazuje, jak niebezpieczne bywają tego typu zabawy. Młody mężczyzna stracił życie po zderzeniu z drzewem podczas kuligu organizowanego na leśnej drodze.
Zgodnie z przepisami ruchu drogowego (art. 60 ust. 2 pkt 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym) na drogach publicznych obowiązuje kategoryczny zakaz ciągnięcia za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu. Zatem kulig za samochodem jest niedozwolony, a jego organizacja jest wykroczeniem, za które kierowca może zostać ukarany mandatem i punktami karnymi.
Przepisy ruchu drogowego ograniczają się jedynie do dróg publicznych. Poza nimi kulig jest dozwolony, co nie oznacza, że bezpieczny!
Przepisów ruchu drogowego nie stosuje się np. na drogach polnych i leśnych, jednak część z nich ma status dróg publicznych, a na części obowiązuje zakaz poruszania się pojazdami mechanicznymi.
Przypominamy - jeśli widzimy odbywający się kulig i uznamy, że stwarza on zagrożenie dla życia lub bezpieczeństwa jego uczestników oraz osób postronnych zadzwońmy na numer alarmowy 1️12.
Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa:
1️⃣ nie organizuj kuligów na drogach publicznych ani w miejscach niedostosowanych – leśne i wąskie trasy mogą być śmiertelną pułapką,
2️⃣ nigdy nie ciągnij sanek za pojazdem mechanicznym – to nielegalne i bardzo niebezpieczne,
3️⃣ dbaj o odpowiedni nadzór i organizację – bezpieczeństwo uczestników powinno być zawsze priorytetem.
Zima to czas radości, ale też zwiększonego ryzyka. Apelujemy o rozsądek i rozwagę podczas zabaw na świeżym powietrzu.
Nie ryzykujmy zdrowia i życia w pogoni za chwilową przyjemnością!
asp.szt. Wioletta Polerowicz
Rzecznik Prasowy KPP w Oławie