Bieżące informacje

Uwierzyła oszustowi i straciła oszczędności!

Data publikacji 09.01.2025

160 tysięcy złotych straciła mieszkanka powiatu oławskiego, która uwierzyła w historię złodziei podszywających się pod policjantów. 60-latka chcąc pomóc w zatrzymaniu grupy przestępczej planującej włamanie do jej mieszkania wyrzuciła przez okno reklamówkę z gotówką, którą przejęli oszuści. Kolejny raz apelujemy o ostrożność podczas rozmów telefonicznych i "wspieraniu" akcji fałszywych policjantów. Zwracajmy uwagę na sytuacje mogące świadczyć o próbie oszustwa i natychmiast zgłosimy to na numer alarmowy 112.

Oszuści nadal nie odpuszczają. Tym razem ich ofiarą padła 60-letnia mieszkanka powiatu oławskiego.

We wtorek 7 stycznia 2025 roku do kobiety na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta z wrocławskiej komendy. Rozmówca poinformował kobietę, że razem z kolegami rozpracowuje grupę przestępczą, która włamuje się do mieszkań. Jak dodał, obecnie planują włamać się do mieszkania 60-latki. Fałszywy policjant przekonał kobitę, że może pomóc w zatrzymaniu sprawców.

Poprosił ją, aby spakowała wszystkie posiadane w domu oszczędności i w reklamówce wyrzuciła je przez okno, gdzie będzie czekał policjant. Po akcji zatrzymania rozpracowywaniem grupy włamywaczy pieniądze miały do niej wrócić... tak się jednak nie stało. 

Aby rozwiać wątpliwości 60-latki, fałszywy policjant przekonał ją również, by potwierdziła jego tożsamość, dzwoniąc na numer 997 – kobieta jednak pozostała na tej samej linii telefonicznej, co umożliwiło oszustom kontynuowanie kłamstwa.

Mieszkanka powiatu oławskiego wykonała polecenia fałszywego policjanta i reklamówkę w której znajdowało się 160 tys złotych wyrzuciła przez okno. Kobieta przekonana była, że w ten sposób chroni swoje oszczędności.

Kiedy nikt ponownie nie zadzwonił, a oszczędności nie wróciły do właścicielki kobieta zgłosiła policjantom, że padła ofiarą oszustów.

Przypominamy!
Policjanci nigdy nie zadzwonią z informacją o prowadzonej akcji ani nie proszą o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust. Natychmiast się rozłącz i zawiadom Policję.

➡️ Kieruj się rozsądkiem przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych.

➡️ Bądź czujny w kontaktach z nieznajomymi i pod żadnym pozorem nie przekazuj im pieniędzy.

➡️ Słysząc w słuchawce prośbę o finansową pomoc, rozłącz się i sam zadzwoń do tej osoby, aby zweryfikować tę informację.

Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, wyczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Wpłyńcie na osoby starsze, aby kontaktowały się z Wami i pytały za każdym razem o radę.

Nie dajmy się oszukać! Nietypowe sytuacje oraz wszelkie podejrzane prośby o przekazanie pieniędzy zgłaszajmy na Policję. 

Pamiętajmy!
Przestępcy mają wiele pomysłów i sposobów aby oszukać niewinnych ludzi i wyłudzić od nich pieniądze.

PO RAZ KOLEJNY PRZYPOMINAMY!
➡️ Policjanci nie odbierają nigdy żadnych pieniędzy - od nikogo!
➡️ Policjanci nie przyjmują pieniędzy na przechowanie i nie zabezpieczają ich na specjalnych kontach!
➡️ Policjanci nie angażują postronnych osób w „tajne akcje”!

Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję - numer alarmowy 112!

Razem zadbajmy o bezpieczeństwo!


asp.szt. Wioletta Polerowicz
Rzecznik Prasowy KPP w Oławie

Powrót na górę strony