Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mieszkanka Oławy z objawami zatrucia czadem trafiła do szpitala - przypominamy o systematycznym wykonywaniu przeglądów systemów grzewczych!

Data publikacji 29.12.2024

Trwa sezon grzewczy. Oławska policja apeluje do mieszkańców o sprawdzenie instalacji wentylacyjnej i przegląd kominów oraz ostrzega przed zabójczym działaniem czadu. Silny wiatr, brak odpowiedniej wentylacji pomieszczeń, niesprawne piece opałowe, czy piecyki gazowe, często powodują poważne w skutkach zatrucia tlenkiem węgla. Nie dopuśćmy, aby z powodu naszego zaniedbania czy lekkomyślności doszło do tragedii.

Wczoraj około godziny 7:30 dyżurny oławskiej jednostki policji otrzymał zgłoszenie dotyczące 41-letniej mieszkanki Oławy, która zasłabła w łazience i z objawami zatrucia tlenkiem węgla trafiła do szpitala.

Będąca na miejscu Powiatowa Państwowa Straż Pożarna w Oławie potwierdziła, że w mieszkaniu znajdującym się w Oławie na ulicy Zwierzynieckiej wykryto wysoki współczynnik czadu, dlatego zarządzono ewakuację mieszkańców. Czynności w sprawie prowadzi oławska policja. 

Na szczęście życie mieszkanki Oławy nie jest już zagrożone.

Pamiętajmy o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy - warto zainstalować czujkę tlenku węgla.

Przypominamy, że podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

Pamiętajmy, że tego typu czujki powinny znaleźć się w pokojach z kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach oraz warsztatach!

Czujka wydając bardzo głośny dźwięk ostrzega nas przed zagrożenie, mamy wtedy szansę na opuszczenie zagrożonego obszaru.

Niewłaściwie dobrane ustawienie czujki może negatywnie wpłynąć na jej pracę i skuteczność.

Przypominamy:
➡️ tlenek węgla (czad, monotlenek węgla, CO) to gaz wydzielający się m. in. podczas niepełnego spalania paliw, gdy jest ograniczony dostęp do powietrza,
➡️ jest bezbarwny, bezwonny i niewykrywalny ludzkimi zmysłami, a przy tym nieco lżejszy od powietrza,
➡️ niestety, bardzo łatwo wchłania się przez drogi oddechowe i łączy z hemoglobiną we krwi, co może prowadzić do zatrucia.

Apelujemy również o zachowanie zasad bezpieczeństwa przy korzystaniu z piecyków gazowych:
► zadbajmy o to, aby nasza wentylacja prawidłowo funkcjonowała, dbajmy o czystość kratek wentylacyjnych
pod żadnym pozorem nie zaklejajmy wentylacji;
czad to bezwonny gaz więc zainwestujmy w dobry czujnik, który zaalarmuje nas, kiedy tlenek węgla nagromadzi się w naszym mieszkaniu;
dbajmy również o właściwą konserwację urządzeń grzewczych, a kiedy coś nas niepokoi natychmiast wzywajmy fachowca, który sprawdzi działanie naszego urządzenia i naprawi usterkę.

Warto zadbać o swoje życie!!

Pamiętajmy, że czujka podnosi poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia!


asp.szt. Wioletta Polerowicz
Rzecznik Prasowy KPP w Oławie

Powrót na górę strony