Bieżące informacje

Działania "Alkohol i Narkotyki" w powiecie oławskim

Data publikacji 02.12.2024

Dziś od wczesnych godzin porannych oławscy Policjanci prowadzą działania pod kryptonimem „Alkohol i Narkotyki”, które ukierunkowane są na ujawnianie i eliminowanie z ruchu kierujących pojazdami po alkoholu lub w stanie po użyciu środków działających podobnie. Akcja potrwa do godzin wieczornych.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu, dzisiaj od wczesnych godzin porannych mundurowi z oławskiego Wydziału Ruchu Drogowego rozpoczęli działania pod nazwą „Alkohol i narkotyki”, których głównym celem będzie ujawnianie i rozliczanie tych, którzy decydują się na prowadzenie pojazdu znajdując się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. 

Jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków działających podobnie, jest nie tylko przestępstwem, ale może doprowadzić do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 

Pamiętajmy, że nietrzeźwy kierujący nie stwarza zagrożenia wyłącznie dla siebie, ale także dla innych, prawidłowo jadących uczestników ruchu drogowego. Znajdując się w stanie nietrzeźwości czas reakcji organizmu jest wydłużony, pole widzenia jest zawężone, pojawiają się trudności z koordynacją ruchową, co może być tragiczne w skutkach.

Każdy uczestnik ruchu drogowego, a zwłaszcza kierujący samochodem powinien znać przepisy prawa regulujące odpowiedzialność za kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu lub nietrzeźwości.

➡️ Stan po użyciu alkoholu ma miejsce gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5‰ albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm³. Jest to wykroczenie zagrożone karą aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 zł. Sąd obligatoryjnie orzeka także środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat.

W znacznie gorszej sytuacji w świetle przepisów prawa znajdzie się kierowca prowadzący pojazd w stanie nietrzeźwości.
➡️ Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5 ‰ albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm³. Czyn taki jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, ponadto sąd obowiązkowo zatrzyma prawo jazdy na okres od 1 roku do lat 10 (przy czym jeżeli uprawnienie do kierowania pojazdem zostanie zatrzymane na okres dłuższy niż 1 rok osoba taka musi zdawać ponowny egzamin na prawo jazdy).

Należy podkreślić, że wypicie nawet jednej lampki szampana, drinka lub kieliszka wódki może doprowadzić do tragedii oraz wejścia w konflikt z prawem.

Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest też nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie zostało śladu po „promilach”.

Okazuje się jednak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje, że będziemy w dobrej dyspozycji do prowadzenia pojazdu. 


asp.szt. Wioletta Polerowicz
Rzecznik Prasowy KPP w Oławie

 

Powrót na górę strony