Zauważ mnie - pamiętajmy o opiece nad seniorami
Policja co jakiś czas otrzymuje zgłoszenia o zaginięciu starszych osób, najczęściej dotkniętych chorobami charakterystycznymi dla podeszłego wieku takimi jak demencja, choroba Alzheimera czy zaburzenia pamięci. Często poszukiwania prowadzone są pod bardzo silną presją czasu, w szczególności, kiedy do zaginięcia dochodzi w nocy, w okresie zimowym czy na terenie leśnym. Warto pamiętać, że zarówno najbliżsi jak i mieszkańcy mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo osób w podeszłym wieku. Warto zapoznać się ze wskazówkami, które odnoszą się do tego jak zapobiegać, jak pomóc, co robić, gdy zaginie osoba starsza.
W połowie listopada br. około godziny 2:10 dyżurny oławskiej jednostki otrzymał zgłoszenie, że w okolicy Rynku widziano starszego mężczyznę wyglądającego na zagubionego.
Natychmiast na miejsce pojechali dzielnicowi, którzy po sprawdzeniu rynku i okolicznych podwórek znaleźli zagubionego seniora. Mężczyzna był ubrany nieadekwatnie do nocnych warunków – miał na sobie cienkie spodnie, sweterek i szmaciane kapcie. Był zmarznięty i zagubiony. Senior okazał się osobą niemą, co utrudniło ustalenie jego tożsamości.
Policjanci, po sprawdzeniu odzieży, nie znaleźli danych kontaktowych. Z uwagi na niską temperaturę powietrza i późną godzinę, mundurowi zabrali seniora na SOR, gdzie okazało się, że nie wymaga on hospitalizacji. Potem, ze względu na trudności w kontakcie, policjanci zabrali mężczyznę na komendę, gdzie poczęstowali go ciepłą herbatą.
Rano na policję przyszła kobieta, która chciała zgłosić zaginięcie swojego 91-letniego dziadka. Na szczęście mężczyzna był już bezpieczny w budynku Komendy, a po krótkiej chwili wrócił do rodziny w dobrym stanie zdrowia.
Podobna sytuacja miała miejsce 26 listopada, kiedy to na ul. Kutrowskiego w Oławie policjanci odnaleźli zagubionego 74-latka. Senior był ubrany nieodpowiednio do pogody, pamiętał tylko, że przyjechał na badania, ale nie wiedział, jak trafił do Oławy. Policjanci bezpiecznie odwieźli go do rodziny, która już go szukała.
Przypominamy i apelujemy – nie bądźmy obojętni na drugą osobę!
Każdy z nas może pomóc osobom narażonym na wychłodzenie. Zgłoszenie niepokojącej sytuacji na numer alarmowy 112 może uratować komuś życie.
Policja otrzymuje zgłoszenia o zaginięciach seniorów, najczęściej zmagających się z demencją, chorobą Alzheimera czy zaburzeniami pamięci. Często poszukiwania są prowadzone pod dużą presją czasu, zwłaszcza w zimie lub w nocy.
Pamiętajmy, że my wszyscy mamy wpływ na bezpieczeństwo seniorów. Warto regularnie kontaktować się z naszymi bliskimi, zapytać, czy są w domu, lub poprosić sąsiadów, by zwrócili uwagę na osoby starsze. Dowód osobisty w portfelu, czy choćby metki z danymi kontaktowymi wszyte w ubrania, mogą uratować życie.
Niech każda chwila poświęcona na pomoc drugiemu człowiekowi będzie chwilą ratunku.
Twoja reakcja może pomóc uratować życie!
asp.szt. Wioletta Polerowicz
Rzecznik Prasowy KPP w Oławie