14 września - Światowy Dzień Pierwszej Pomocy
Światowy Dzień Pierwszej Pomocy jest obchodzony co roku w drugą sobotę września. Celem tego święta jest uświadomienie wszystkim, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa ma decydujące znaczenie dla osoby poszkodowanej. Nie bójmy się podejmowania jakichkolwiek działań — czasem to ułamki sekund decydują o tym, czy dana osoba przeżyje.
Pamiętajmy, że osoby udzielające pierwszej pomocy nie muszą posiadać żadnych kwalifikacji, ukończonych szkoleń ani kursów!
Każdy, kto zauważy osobę lub osoby znajdujące się w stanie nagłego zagrożenia zdrowia, ma obowiązek udzielenia im pomocy!
Pamiętajmy, że szybkie udzielenie pomocy (w ciągu 2-3 minut) zwiększa szanse na przeżycie od 40 do 60%.
Do zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej należą takie czynności jak:
➡️ zabezpieczenie miejsca wypadku;
➡️ sprawdzenie stanu poszkodowanego (ocena podstawowych funkcji życiowych – krążenia, oddechu i świadomości, zlokalizowanie odniesionych urazów);
➡️ zapewnienie sobie pomocy, wezwanie pogotowia ratunkowego lub innych specjalistycznych służb ratowniczych;
➡️ prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, tamowanie krwotoków i działania przeciwwstrząsowe;
➡️ wykonanie innych czynności ratunkowych zależnych od stanu poszkodowanego;
➡️ ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej (jeśli poszkodowany jest nieprzytomny i konieczne jest pozostawienie go bez opieki na dłuższy czas).
Podczas wzywania służb ratunkowych należy podać:
➡️ miejsce zdarzenia;
➡️ rodzaj zdarzenia (np. wypadek drogowy, wypadek w pracy);
➡️ liczbę poszkodowanych;
➡️ stan poszkodowanych;
➡️ imię i nazwisko osoby wzywającej pomoc;
➡️ numer telefonu, z którego dzwonimy.
W sytuacji, gdy nie wiemy, co robić na miejscu zdarzenia, np. czy ewakuować poszkodowanego z wraku samochodu, niezwłocznie skontaktujmy się z numerem alarmowym. Dyspozytor, po zebraniu podstawowych informacji o miejscu zdarzenia, wyda nam odpowiednie polecenia i doradzi, czy ewakuacja jest potrzebna.
Po podaniu wszystkich informacji pamiętajmy, by pozostać w stałym kontakcie z dyspozytorem, poczekać na dodatkowe pytania i potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia!
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa ma decydujące znaczenie dla osoby poszkodowanej. Nie bójmy się podejmowania jakichkolwiek działań — czasem to ułamki sekund decydują o tym, czy dana osoba przeżyje.
asp.szt. Wioletta Polerowicz
Rzecznik Prasowy KPP w Oławie