Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Znajomy na messengerze poprosił Cię o pożyczkę? Pamietaj, to może być oszustwo!

Data publikacji 21.07.2024

Wydawać by się mogło, że działające od dłuższego czasu i często nagłaśniane przez służby oraz banki oszustwa na BLIK nie powinny mieć racji bytu. Jednak co kilka dni do jednostek policji, w tym do Komendy Powiatowej Policji w Oławie zgłaszają się osoby, które dały się w ten sposób oszukać, tracąc duża część pieniędzy posiadanych na koncie. 

Na tego typu oszustwa narażeni są użytkownicy serwisu Facebook, którzy za pośrednictwem Messengera mogą otrzymywać prośby o przelew Blik od osób, które podają się za ich znajomych!

Mechanizm działania wspomnianego oszustwa jest prosty. Najpierw dochodzi do włamania i przejęcia konta na portalu społecznościowym, czasem również elektronicznej poczty. Następnie oszust, podający się za naszego znajomego - przesyła nam prośbę o pożyczenie pieniędzy. Prośbie często towarzyszy tło sytuacyjne - np. domniemany znajomy stoi właśnie przy kasie w sklepie i zapomniał gotówki, a akurat terminal płatniczy obsługuje kody Blik.

Otrzymując takie wiadomości bądźmy czujni ! To wcale nie musi być nasz znajomy i wcale nie musi stać w sklepowej kolejce - zazwyczaj to nieznana nam osoba, która czeka na podanie kodu Blik przed bankomatem, który umożliwia wypłatę gotówki z konta bez użycia karty debetowej. Wpisując otrzymany od nas kod, może opróżnić nasze konto osobiste z przechowywanych tam środków.

Przypominamy o zachowaniu czynności i ostrożności!

Jeśli otrzymamy wiadomość z prośbą o szybką pomoc pieniężną zawsze:
➡️ zadzwońmy do osoby, która wysłała do nas wiadomość i zanim grzecznościowo i pomocne zdecydujemy się zrobić przelew Blokiem potwierdźmy jej prośbę,
➡️ korzystajmu z dwuskładnikowego uwierzytelnienia logowania do kont na Facebooku i innych serwisach społecznościowych,
➡️ nie podawajmy nikomu danych do logowania do swoich serwisów społecznościowych, żeby uniknąć przejęcia twojego profilu przez niepowołane osoby,
➡️ nigdy nie klikajmy w nieznane linki i przede wszystkim nie wpisujmy danych do logowania lub informacji zawartych na kartach kredytowych. 

Jak się uchronić przed utratą danych logowania?
włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe w serwisie Facebook Opcja ta będzie wymagała od Ciebie podania dodatkowego hasła SMS podczas logowania, ale w przypadku przejęcie Twojego loginu oraz hasła nie pozwoli niepowołanej osobie na dostęp do Twojego profilu.
zwróć uwagę na adres strony, na której się logujesz Swoje dane logowania do Facebooka wprowadzaj TYLKO na stronie, facebook.com. Jest to jedyna strona gdzie możesz je wprowadzić, pamiętaj o tym.

BĄDŹMY CZUJNI I UWAŻNI A PRZEZ TO BEZPIECZNI!!


asp.szt. Wioletta Polerowicz
Rzecznik Prasowy KPP w Oławie

Powrót na górę strony