Spotkanie profilaktyczne z alko i narkogoglami
Dopalacze, narkotyki oraz inne używki, to nadal poważne zagrożenie dla życia i zdrowia. Młodzież ucząca się w Szkole Podstawowej nr 1 w Oławie mogła przekonać się, jak wygląda postrzegana przez osobę będącą pod wpływem alkoholu i środków odurzających rzeczywistość dzięki alko i narko goglom, które wykorzystano podczas pogadanki.
W piątek 24 maja br. na terenie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oławie przy ul. Rynek 1 policjantka z oławskiej jednostki spotkała się z uczniami klas 6 i 7 Szkoły Podstawowej nr 1 w Oławie, gdzie przeprowadziła pogadankę na temat odpowiedzialności prawnej i karnej nieletnich, demoralizacji, szkodliwości spożywania alkoholu oraz zażywania substancji psychoaktywnych.
Podczas spotkania policjantka przestrzegała młodzież przed zażywaniem środków psychoaktywnych oraz poruszyła temat szkodliwości i konsekwencji prawnych związanych z posiadaniem i zażywaniem narkotyków i dopalaczy.
W dalszej części pogadanki słuchacze mieli możliwość przetestowania alko i narkogogli - specyficznych okularów, które są symulatorami i służą do demonstracji, w jakim stopniu dochodzi do upośledzenia zmysłów po użyciu alkoholu lub narkotyków.
Zajęcia w narko i alkogoglach uświadomiły uczniom jak trudno wykonać podstawowe czynności będąc pod wpływem narkotyków, dopalaczy czy alkoholu. Założenie niezwykłych okularów, w atmosferze zabawy symulowało tylko niektóre zaburzenia, jakich doznaje przeciętna osoba po spożyciu alkoholu, czy narkotyków. Zniekształcenie widzianego obrazu, podwójne widzenie, zmiany w ocenie odległości, zmniejszenie możliwości oceny sytuacji zniekształcenia zmysłów spowodowały, że próba dotknięcia krzesła czy ominięcie przeszkody, było dla chcących sprawdzić się uczniów, nie lada wyzwaniem.
Alko i narkogogle posłużą funkcjonariuszom jako materiał szkoleniowy podczas dalszych spotkań profilaktycznych zarówno z dziećmi, młodzieżą, jak i osobami dorosłymi z terenu powiatu oławskiego.
Drogi rodzicu pamiętaj, aby poświęcać więcej czasu i uwagi swoim dzieciom, rozmawiać o ich problemach dając poczucie wsparcia i zrozumienia, co może ustrzec je przed niebezpiecznym „eksperymentowaniem” z używkami!
asp.szt. Wioletta Polerowicz
Oficer Prasowy KPP w Oławie