Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nietrzeźwa przewoziła 9-letnią pasażerkę na hulajnodze elektrycznej i spowodowała kolizję

Data publikacji 25.05.2024

Mundurowi z oławskiego Wydziału Ruchu Drogowego podejmowali interwencję wobec nietrzeźwej użytkowniczki hulajnogi elektrycznej, która wbrew przepisom przewoził na pojeździe kołowym pasażerkę i doprowadziła do kolizji drogowej. W ten sposób mieszkanka Jelcza Laskowic otrzymała mandaty karne w wysokości 3 tys złotych.

Do zdarzenia doszło w środę 22 maja br. kilka minut przed godz. 20:00 na drodze wewnętrznej w Jelczu Laskowicach. Według zgłoszenia kobieta kierująca hulajnogą elektryczną uszkodziła samochód. 

Podczas interwencji okazało się, że 31-letnia mieszkanka Jelcza Laskowic kierująca hulajnogą elektryczną, przewoziła pasażera - 9-letnią córkę, poruszając się ulicą Oławską wjechała w samochód marki Kia, powodując jego uszkodzenia. 

Jak się okazało powodem kolizji był stan nietrzeźwości kierującej - 31-latka miała blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Na szczęście nikt w tym zdarzeniu nie został ranny. 

Kobieta, za kierowanie w stanie nietrzeźwości hulajnogą elektryczną po drodze publicznej została ukarana mandatem karnym w kwocie 2500 zł. Dodatkowo, za swoje skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie, bo przewożenie dziecka otrzymała jeszcze 300 złotych mandatu oraz 200 zł mandatu za spowodowanie kolizji!

Przypominamy!

Hulajnoga elektryczna to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

Przepisy zabraniają :

➡️ kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,    

➡️ przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów,    

➡️ ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów,    

➡️ korzystania podczas jazdy z telefonu, wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem.

Jadąc na hulajnodze elektrycznej naszym obowiązkiem jest korzystanie z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. W przypadku ich braku korzystamy z jezdni – TYLKO, gdy ruch na niej odbywa się z dopuszczalną prędkością do 30 km/h. Jeśli jednak dopuszczalna prędkość pojazdów na jezdni jest większa niż 30 km/h, brakuje drogi dla rowerów i pasa ruchu dla rowerów – wtedy dopiero jeździmy po chodniku lub drodze dla pieszych z "prędkością zbliżoną do prędkości pieszych". Kierujący hulajnogą powinni na chodnikach ustępować pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać im ruchu!

Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T – w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat

Przypominamy, że poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania i to pod opieką osoby dorosłej. 

Dopuszczalna prędkość, z jaką możemy poruszać się na hulajnodze elektrycznej, to 20 km/h. Natomiast dopuszczalna prędkość nie oznacza, że ma to być stała prędkość. Zawsze należy dostosować ją do warunków panujących na drodze.


asp.szt. Wioletta Polerowicz
Oficer Prasowy KPP w Oławie


 

Powrót na górę strony