Bieżące informacje

Widzisz, słyszysz - reaguj. Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci!

Data publikacji 30.04.2024

Dzisiaj, czyli 30 kwietnia przypada Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci. Jest on wyrazem protestu wobec przemocy kierowanej przeciw najmłodszym członkom społeczeństwa. Nie bądźmy obojętni! Jeśli jesteśmy świadkami przemocy w rodzinie, powiadom odpowiednie służby.

Dzieci są najcenniejszą częścią każdej społeczności, stanowią nadzieję i przyszłość. Niestety zdarza się, że przestępcy kierują swoją złość i agresję wobec nich. Przypominamy, że tego rodzaju zachowania muszą być zwalczane z całą stanowczością, przy pełnej współpracy Policji i społeczeństwa.

Coraz częściej do takich zdarzeń dochodzi w zaciszu domu w czterech ścianach. Jeżeli jesteśmy świadkami przemocy lub mamy podejrzenie, że w danym domu rodzinnym może dochodzić do aktów przemocy - nie zgadzajmy się na to!

„Nie mieszanie się” jest niemym przyzwoleniem na okrucieństwo. Pamiętajmy, że najmłodsze ofiary przestępstw mogą znaleźć oparcie tylko w dorosłych.
 
Młodsze dzieci przebywają w ograniczonym kręgu najbliższych osób w domu lub przedszkolu. Z racji wczesnego wieku nie są w stanie przeciwstawić się przemocy, zakomunikować, że dzieje im się krzywda i szukać pomocy na zewnątrz. Starsze dzieci mają większe możliwości. Mogą zwrócić się o pomoc do zaufanej osoby, np. nauczyciela, zwłaszcza wtedy, kiedy oprawcą są rodzice.
 
W Polsce działają infolinie pomocowe. Podstawowym numerem, które dziecko powinno znać jest numer alarmowy 112. Ponadto działa również ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia” – 801 120 002. Pod ten numer mogą dzwonić ofiary przemocy, czy świadkowie. Konsultanci udzielają również wsparcia i pomocy psychologicznej. Kontakt możliwy jest również mailowo (niebieskalinia@niebieskalinia.info). Dodatkowo, w poniedziałki i wtorki w godz. 17-21 dyżury pełnią prawnicy (tel. 22 666 28 50).
 
Kolejną infolinią jest Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12, skierowany do wszystkich dzieci potrzebujących pomocy. Na telefony czekają specjaliści. Kontakt możliwy jest także za pośrednictwem czatu na stronie Rzecznika Praw Dziecka (www.brpd.gov.pl).
 
Dzieci i młodzież, która doświadcza krzywdy, chce porozmawiać o swoim problemie i uzyskać pomoc może skorzystać z Telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111 lub napisać wiadomość za pośrednictwem strony www.116111.pl.
 
Pod numerem 800 080 222 działa całodobowa, bezpłatna infolinia dla dzieci i młodzieży oraz rodziców i nauczycieli. Na telefony czekają pracownicy Fundacji ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych: psychologowie, pedagodzy i prawnicy. Do nich mogą zgłaszać się dzieci, które czują się przygnębione, mają problemy w szkole, czy domu lub będące ofiarą przemocy. Z konsultantami można skontaktować się również przez stronę www.liniadzieciom.pl.
 
Nie bądźmy obojętni! Jeśli jesteśmy świadkami przemocy w rodzinie, powiadom odpowiednie służby.


Oficer Prasowy KPP w Oławie
asp.szt. Wioletta Polerowicz
Powrót na górę strony